רענן בן-טובים

משורר ועוד כמה דברים A Poet & some

בבל - ספר שירה חדש (בהוצאה לאור)
צילום: רענן בן-טובים

אודות "בבל", ספר השירה החדש של המשורר ועורך הדין רענן בן-טובים, העוסק בתחלואיו של המשפט הפלילי, הרשעת החף מפשע, חזקת החפות, חזקת האשמה, הספק הסביר וטחנות הצדק הגורסות באבניהן את הבאים בשערי המערכת הפלילית, נאשמים, סניגורים, תובעים ושופטים גם יחד. לאלת הצדק מיוחד תפקיד מרכזי במחזה הסוריאליסטי הנפרש בפני הקוראים מעל דפי הספר.

הרהורי רוח - הרהורים אודות חברה

היפוקרטס

מה שחלק מהרופאים שכחו - היפוקרטס מזכיר

אל תתנו להם לרסן לכם ת'ניצוצות
הדרך The Walk  צילום: רענן בן-טובים

העבודה "הדרך THE WALK" מציבה בפני הצופה אירועים משמעותיים מקיץ 2012 ולצידם שירה מחאתית-פוליטית, הניצבת בצד הדימויים ויוצרת ביניהם סינרגיה. תערוכת השירה והאמנות "בחיפוש אחר הא-" שהוצגה בחיפה ובתל-אביב בספטמבר עד דצמבר 2012.

תראו אותנו
האוהל, האגרוף והמצלמה צילום: רענן בן-טובים

מישהו כאן במדינה איבד את הצפון ואלה לא אזרחיה. אנחנו אזרחים שומרי חוק, עובדים במשך היום או הלילה, מגדלים את ילדינו, משלמים מסים, משרתים בצבא, מצטופפים תחת שמיכת הגזרות של ההווה מתוך אמונה בעתיד טוב יותר, ואף פעם לא לומדים מהעבר. הקשת הזו, שאנחנו רואים בשנים האחרונות, ובקיץ הזה בפרט, לא מגיעה אחרי הגשם. זו קשת חומצית ויש לה ריח חריף של שתן. כנראה שלא היינו ברורים בקיץ 2011. עכשיו, אחרי הקזת הדם הראשונה של משטרה מבוהלת ושלטון שאיבד את הצפון, כנראה שאנחנו צריכים להיות ברורים הרבה יותר. אני לא בעד אלימות, אבל כנראה שאתם, שם למעלה במגדל השן, כן. הבינו, אנחנו לא הולכים לשום מקום, תראו אותנו – אנחנו כאן כדי לחיות.

תנו לחיות בארץ הזו! זה, כל הסיפור כולו

"אתם הצעירים" הם אנשים עם משפחות, שרואים איך חלום הדיור נגוז למול הצורך לכלכל את עצמם ומשפחתם, לנוכח מחירי המזון המטורפים במדינה ולמול פערי השכר הבלתי אפשריים. מאמר שפורסם ב- NEWS1.

פסטיבל גלעד - פמפלט וכמה מלים בצדו
גלעד שליט - תמונה מקלטת החמאס

באוקטובר 2009 שודרה קלטת השבי של החייל החטוף גלעד שליט. למחרת השידור התהדרו כותרות החדשות בעתונים ובאינטרנט במכתמים מילוליים חדשים "פסטיבל הקלטת" ו"פסטיבל גלעד", לצד ביטויי חמלה אודות חייל חטוף הנרקב בשבי חמאס. מספר ימים קודם לכן, כתבתי פמפלט, שיר מחאה פולמוסי, אודות ההתנהלות הקשה בעיניי בענין זה. קראתי לו - כמה מקאברי - "פסטיבל גלעד".

מי ישמע קול זעקה? - הרהור קצר ושיר
אוטובוס הצוערים - צילום: שלומי ניסים

המדינה ישראל. השעה 11:00 בבוקרו של יום חמישי, 2 בדצמבר 2010. קיר אש מכלה את כל שעומד בדרכו ברכס הכרמל. האש תמשיך ותשתולל במשך מספר ימים עד לכיבויה והשארת אדמה חרוכה, מתריסה כנגד מאמצי המאסף להדביר את חרבה הלוהבת. עתה, במדינה שקברניטיה מנסים לכבות את שריפות האתמול במקום לשאת עיניים נבונות אל עבר המחר, בשקט המשתרר, מי ישמע קול זעקה?

חדשות ופרסומים

כתבו על...

לקט פרסומים, ועדכון אודות פרסומים, אזכורים ושאר ירקות

על ספסל בטשרניחובסקי - ספר שירה
על ספסל בטשרניחובסקי / רענן בן-טובים תצלום הכריכה הקדמית - שלומי ניסים תצלום תמונת פורטרט על הכריכה

"על ספסל בטשרניחובסקי", ספר שיריי, שיצא לאור בהוצאת עקד ובעריכת איתמר יעוז-קסט, נושם את אויר העולם ואויר העולם נושמו בחזרה. השיר "עד סוף הזמן" מופיע על גב הספר וגם כאן. ואלו מהדברים שנכתבו על הספר, עד כה.

ספר שירה - על ספסל בטשרניחובסקי (ביכורים)

זה בדיוק המקום לרכישת הספר, ממש כאן...

התנצחות

[אזהרה: מספרים לי שרבים וטובים (וביניהם גם האבירים שאומרים ני) נכנסו לכאן, ובדומה לפרדס לא יצאו כמות שבאו. אז - לשיקולכם]

ביום חורף גרוע (אבל בעצם זהו שיר ללא כותרת)
ביום חורף גרוע במיוחד  Breaking Skies  צילום: רענן בן-טובים

בְּיוֹם חוֹרֶף גָּרוּעַ בִּמְיֻחָד,/ כְּשֶׁאַתְּ לֹא תִּהְיִי כָּאן לְהַחֲזִיק אֶת צַמְרוֹת הָעֵצִים...

ביום ההוא
מאהל המחאה בשד רוטשילד בתל-אביב 17.07.2011  צילום: רענן בן-טובים

תֵּל-אָבִיב מְחַלֶּקֶת אֶת עַצְמָהּ לָדַעַת. חֲדָרִים / בְּתוֹךְ דִּירוֹת. דִּירוֹת בְּתוֹךְ חֲדָרִים. אֲנָשִׁים / נִדְחָסִים לְתוֹךְ כּוּכִים, נֶאֱנָקִים / וְנִשְׁאָרִים. + וידאו הקראת השיר במאהל המחאה בשד' רוטשילד.

קפואה
קפואה  צילום: רענן בן-טובים (מתוך Lazing on a sunny afternoon)

יָדִי קְפוּאָה בְּמַגָּעָהּ עַל חָזֵךְ / הַלַּיְלָה. / הַיָּד שֶׁלִּי, שֶׁהִתְחַמְּמָה שָׁם פְּעָמִים רַבּוֹת, / קְפוּאָה עַתָּה. / יָד זָרָה חוֹלֶפֶת עַל גַּבֵּךְ, וְאַתְּ גּוֹנַחַת מִכְּאֵב מְקוֹמִי. / הַזֹּהַר צְפוֹנִי וְהוּא כָּחֹל כַּנִּדְרָשׁ, וְהוּא זָר / לָךְ / כְּיָדִי.

מבע

וּבְכָל זֹאת: הִנֵּה אַתְּ / גְּרוּסָה וּמְפֻזֶּרֶת בְּכָל פִּנוֹת הַחֶדֶר, מְנֻתַּחַת / בְּמַבָּע חוֹדֵר, ...

יפה בגשם
צילום: שלומי ניסים

יָפָה בַּגֶּשֶׁם, חוֹמֶקֶת מִטִּפּוֹת שָׁמַיִם, / מַגִּישָׁה לְעַצְמָהּ מַתְּנַת לִטּוּפִים / שֶׁאִישׁ, פְּרָט לְשַׂר הַחֹרֶף, / לֹא יָכוֹל לָתֵת לָהּ / אֶת אֵלֶּה הַכִּסּוּפִים.

על ספסל בטשרניחובסקי

עַל סַפְסָל בִּטְשֶׁרְנִיחוֹבְסְקִי, / אוֹר מִתְאַבֵּד אֶל קוּפֵי הַנֶּפֶשׁ, / נִשְׁזָר לְתוֹכָם בַּעֲבוֹתוֹת שֶׁל / אֵין בְּרֵרָה, / מַכְרִיחַ עוֹבְרֵי אֹרַח לִדְרֹךְ עַל הַדֶּרֶךְ / שֶׁבֵּין חִדּוּד הַסַּפְסָל לְבֹהַק חַלּוֹן הָרַאֲוָה.

רומנטיקה תל-אביבית
המשורר אבי אליאס - איש יקר

המשורר היקר והנפלא אבי אליאס (ז"ל) כותב על ספרי "על ספסל בטשרניחובסקי". ואלו מלים חמות!

כתבה-ראיון על המשורר ועל הספר "על ספסל בטשרניחובסקי" / שושנה ויג

ולמה אני כותבת על רענן בן טובים, על בטוח זה בגלל הבחור הזה, שיודע לקרוא שירה בקול בפני קהל. עד כדי כך התרגשתי מקולו, מן הקצב ומן המצלול. האם די בכך? ממש לא. אני אוהבת את שירתו בשל הנועזות שבה, בשל האמירה החדה. וצריך לומר שרענן אינו נזהר בלשונו אלא מחדד אותה ומבקיע במילותיו עד לליבו של הקורא

ראיון עם המשורר רענן בן-טובים שהתפרסם בכתב העת לשירה פסיפס

כתב העת לשירה פסיפס ערך שיחה עם המשורר רענן בן-טובים לרגל הוצאת ספרו "על ספסל בטשרניחובסקי". הראיון התפרסם בגליון מספר 80, חורף תשע"א.

פרופ' שלמה גיורא שוהם על הספר
פרופ שלמה גיורא שוהם

פרופ' שלמה גיורא שוהם, חבר מועצת עתון 77, מתוך ההקדמה שכתב לספר השירה של המשורר רענן בן-טובים.

דבר ההוצאה על המשורר ועל הספר

הוצאת עקד על המשורר ועל הספר "על ספסל בטשרניחובסקי", בעריכתו של איתמר יעוז-קסט, כפי שמופיע בכריכתו האחורית של הספר.

ספר שירה חדש - בבל

הבל

שלושה שירים מתוך בבל בכתב העת לשירה פסיפס

פסיפס, גליון 89, חורף תשע"ב 2012

שנת האנשים הישרים

החייאה

אות מתה

שירים חדשים

רשות הצעקה - דיבורים על מהפכה
רגע מתוח לפני שהכל מתקלקל לנו צילום: רענן בן-טובים

בקיץ 2011 דיברו על מהפכה, אבל זו היתה מחאה חברתית עזה שלא גלשה לתחום המרי האזרחי. בקיץ 2012 איבד השלטון את עשתונותיו ושיסה משטרה בורה ואלימה במפגינים, שזעמו על שהדמוקרטיה חומקת מבין אצבעותיהם ומאבדת עצמה לדעת. ביום חמישי האחרון 28.06.12 התכנסו משוררים ומשוררות בבית הסופר בתל-אביב ונפתח מיקרופון לשירת מחאה בשם "רשות הצעקה". בחרתי לקרוא שיר שכתבתי בקיץ שעבר, המזהיר מפני תוצאותיו של עיוורון משני הכיוונים. קראנו שם את קול ההמון במלים שיודעות לצעוק, גם כשהן נאמרות בשקט. כדאי שהשלטון יקרא ויפנים - כל שהוא צריך זה להקשיב ואז לעשות בהתאם לרחשי בטנה של החברה. ההפך מלשלח קלגסים לתוכה.

הכל כלול

שיר מחאת הדיור והכרה בכך שהגיע הזמן ואנחנו יכולים לשכתב את ההסכם החברתי כשהוא חורג מגבולות ההסכמה של הפרטים בחברה. זו הכרה חשובה. חשובה מאין כמוה בהתגבשותה של חברה.

פרפרים

אפטר ריב

פרויקט מעוף המלים הנודדות

עדכונים לפרויקט מעוף המלים הנודדות - את התגובות לפרויקט הוסיפו כאן!

הפרויקט יצא לדרך! כאן יופיעו עדכונים להעברת הספר. כאן זה גם המקום להוסיף הגיגים משלכם אודות הפרויקט, התרשמויות, תגובות ועוד דברים שקשורים לפרויקט. הכניסה חופשית, צריך רק להקליק. אם חתמתם בספר אתם יכולים (רצוי מאוד ואפילו חייבים) לחתום גם כאן. פשוט להוסיף תגובה ואפשר בהחלט לצלם את ההעברה או את הספר החתום ולהעלות את צילומים).

פרויקט מעוף המלים הנודדות
האנפות - צילום: שלומי ניסים

המלים פורשות כנפיים ויוצאות לנדוד. מה? מי? מו? כנסו, זה ממש מעבר לפינה.

צילומים Photographs

אל תתנו להם לרסן לכם ת'ניצוצות
הדרך The Walk  צילום: רענן בן-טובים

העבודה "הדרך THE WALK" מציבה בפני הצופה אירועים משמעותיים מקיץ 2012 ולצידם שירה מחאתית-פוליטית, הניצבת בצד הדימויים ויוצרת ביניהם סינרגיה. תערוכת השירה והאמנות "בחיפוש אחר הא-" שהוצגה בחיפה ובתל-אביב בספטמבר עד דצמבר 2012.

גלריה - Gallery - Click to enter Pics site
מעבר חציה צילום: רענן בן-טובים ©

To the Pics site click here http://www.wix.com/raananbt/artphotography

התגלות REVELATION
התגלות REVELATION - צילום: רענן בן-טובים  צילומים מתוך תערוכה

סדרת צילומי נושא מתוך תערוכת תפילה וחלום A Theme Series of Photographs from Prayer & Dream Exhibition

מעבר חציה CrossWalk
מעבר חציה, 2010, תצלום מעובד - כל הזכויות שמורות לרענן בן-טובים

מעבר חציה, 2010, צילום מתוך תערוכה, מתחם התחנה, תל-אביב CrossWalk, photograph, 2010, exhibition, Tel-Aviv

ארועים

מפגש אמן על שירה, אהבה וערעור נפשי (פרפרים בורידים, בבטן ובראש ואיפה לא)

הרשעת חפים מפשע - קריאת שירה במסגרת כנס משפט פלילי במרכז האקדמי למשפט ולעסקים

השירה נשארת בחוץ!
מיצג השירה נשארת בחוץ! ככר רבין, 10 יוני, 2012

מיצג שירה בככר רבין במסגרת שבוע הספר, יוני 2012 - צפו בסרטון המיצג

מאה אלף משוררים למען שינוי
תמונה של ארוע מאה אלף משוררים למען שינוי

ספטמבר 2011

יולי 2011

היום, שלישי, 19 יולי 2011 בשעה 18:30 בשדרת האוהלים שברוטשילד, נתכנס במאהל שדרות רוטשילד מול הבימה, במסגרת אירוע השירה של יודית שחר וגרילה תרבות בשיתוף מחאת הנדל''ן: לכל אחת ואחד מגיעה פיסה על האדמה - משוררים קוראים שירת מחאה ומזדהים עם המאבק לדיור בהישג יד ולתמחור הגיוני יותר של החיים (לפחות בחשבון הכספי). גם אני אהיה שם ואקרא שיר שלי. בואו להיות איתנו ולהשמיע גם את קולכם.

מאי 2011

שלושה בסירה/שירה אחת - ערב שירה בנתניה, ושבוע הספר האלטרנטיבי של אוניברסיטת תל-אביב.

גלריה

סֶמִי
סֶמִי

לסמי, שזכה לארבע שנים טובות לאחר התעללות קשה, ועכשיו, בעמידת אלפא, משקיף ממרומי הקרחון שבמרחבי הקרח הנצחיים וקורא אל הרוח: אאווווּוּוּ !

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA