משורר ועוד כמה דברים A Poet & some
  http://www.raananbt.022.co.il
רענן בן-טובים
יום א', יד’ בתשרי תשע”ט
    דף הבית  |  יצירת קשר  |  אודות  |  לרכישת ספרים  |  הצטרף לרשימת תפוצה ועדכונים  
בבל - ספר שירה חדש (בהוצאה לאור)

אודות "בבל", ספר השירה החדש של המשורר ועורך הדין רענן בן-טובים, העוסק בתחלואיו של המשפט הפלילי, הרשעת החף מפשע, חזקת החפות, חזקת האשמה, הספק הסביר וטחנות הצדק הגורסות באבניהן את הבאים בשערי המערכת הפלילית, נאשמים, סניגורים, תובעים ושופטים גם יחד. לאלת הצדק מיוחד תפקיד מרכזי במחזה הסוריאליסטי הנפרש בפני הקוראים מעל דפי הספר.
היפוקרטס

מה שחלק מהרופאים שכחו - היפוקרטס מזכיר
אל תתנו להם לרסן לכם ת'ניצוצות

העבודה "הדרך THE WALK" מציבה בפני הצופה אירועים משמעותיים מקיץ 2012 ולצידם שירה מחאתית-פוליטית, הניצבת בצד הדימויים ויוצרת ביניהם סינרגיה. תערוכת השירה והאמנות "בחיפוש אחר הא-" שהוצגה בחיפה ובתל-אביב בספטמבר עד דצמבר 2012.
תראו אותנו

מישהו כאן במדינה איבד את הצפון ואלה לא אזרחיה. אנחנו אזרחים שומרי חוק, עובדים במשך היום או הלילה, מגדלים את ילדינו, משלמים מסים, משרתים בצבא, מצטופפים תחת שמיכת הגזרות של ההווה מתוך אמונה בעתיד טוב יותר, ואף פעם לא לומדים מהעבר. הקשת הזו, שאנחנו רואים בשנים האחרונות, ובקיץ הזה בפרט, לא מגיעה אחרי הגשם. זו קשת חומצית ויש לה ריח חריף של שתן. כנראה שלא היינו ברורים בקיץ 2011. עכשיו, אחרי הקזת הדם הראשונה של משטרה מבוהלת ושלטון שאיבד את הצפון, כנראה שאנחנו צריכים להיות ברורים הרבה יותר. אני לא בעד אלימות, אבל כנראה שאתם, שם למעלה במגדל השן, כן. הבינו, אנחנו לא הולכים לשום מקום, תראו אותנו – אנחנו כאן כדי לחיות.
04:30 (25/06/12) רענן בן טובים
תנו לחיות בארץ הזו! זה, כל הסיפור כולו

"אתם הצעירים" הם אנשים עם משפחות, שרואים איך חלום הדיור נגוז למול הצורך לכלכל את עצמם ומשפחתם, לנוכח מחירי המזון המטורפים במדינה ולמול פערי השכר הבלתי אפשריים. מאמר שפורסם ב- NEWS1.
12:58 (29/07/11) רענן בן טובים
פסטיבל גלעד - פמפלט וכמה מלים בצדו

באוקטובר 2009 שודרה קלטת השבי של החייל החטוף גלעד שליט. למחרת השידור התהדרו כותרות החדשות בעתונים ובאינטרנט במכתמים מילוליים חדשים "פסטיבל הקלטת" ו"פסטיבל גלעד", לצד ביטויי חמלה אודות חייל חטוף הנרקב בשבי חמאס. מספר ימים קודם לכן, כתבתי פמפלט, שיר מחאה פולמוסי, אודות ההתנהלות הקשה בעיניי בענין זה. קראתי לו - כמה מקאברי - "פסטיבל גלעד".
00:14 (08/05/11) רענן בן טובים
מי ישמע קול זעקה? - הרהור קצר ושיר

המדינה ישראל. השעה 11:00 בבוקרו של יום חמישי, 2 בדצמבר 2010. קיר אש מכלה את כל שעומד בדרכו ברכס הכרמל. האש תמשיך ותשתולל במשך מספר ימים עד לכיבויה והשארת אדמה חרוכה, מתריסה כנגד מאמצי המאסף להדביר את חרבה הלוהבת. עתה, במדינה שקברניטיה מנסים לכבות את שריפות האתמול במקום לשאת עיניים נבונות אל עבר המחר, בשקט המשתרר, מי ישמע קול זעקה?
19:24 (23/12/10) רענן בן טובים
לקט פרסומים, ועדכון אודות פרסומים, אזכורים ושאר ירקות
על ספסל בטשרניחובסקי - ספר שירה

"על ספסל בטשרניחובסקי", ספר שיריי, שיצא לאור בהוצאת עקד ובעריכת איתמר יעוז-קסט, נושם את אויר העולם ואויר העולם נושמו בחזרה. השיר "עד סוף הזמן" מופיע על גב הספר וגם כאן. ואלו מהדברים שנכתבו על הספר, עד כה.
16:33 (03/07/12) רענן בן טובים
התנצחות

[אזהרה: מספרים לי שרבים וטובים (וביניהם גם האבירים שאומרים ני) נכנסו לכאן, ובדומה לפרדס לא יצאו כמות שבאו. אז - לשיקולכם]
קרא עוד...
ביום חורף גרוע (אבל בעצם זהו שיר ללא כותרת)

בְּיוֹם חוֹרֶף גָּרוּעַ בִּמְיֻחָד,/ כְּשֶׁאַתְּ לֹא תִּהְיִי כָּאן לְהַחֲזִיק אֶת צַמְרוֹת הָעֵצִים...
ביום ההוא

תֵּל-אָבִיב מְחַלֶּקֶת אֶת עַצְמָהּ לָדַעַת. חֲדָרִים / בְּתוֹךְ דִּירוֹת. דִּירוֹת בְּתוֹךְ חֲדָרִים. אֲנָשִׁים / נִדְחָסִים לְתוֹךְ כּוּכִים, נֶאֱנָקִים / וְנִשְׁאָרִים. + וידאו הקראת השיר במאהל המחאה בשד' רוטשילד.
קפואה

יָדִי קְפוּאָה בְּמַגָּעָהּ עַל חָזֵךְ / הַלַּיְלָה. / הַיָּד שֶׁלִּי, שֶׁהִתְחַמְּמָה שָׁם פְּעָמִים רַבּוֹת, / קְפוּאָה עַתָּה. / יָד זָרָה חוֹלֶפֶת עַל גַּבֵּךְ, וְאַתְּ גּוֹנַחַת מִכְּאֵב מְקוֹמִי. / הַזֹּהַר צְפוֹנִי וְהוּא כָּחֹל כַּנִּדְרָשׁ, וְהוּא זָר / לָךְ / כְּיָדִי.
מבע

וּבְכָל זֹאת: הִנֵּה אַתְּ / גְּרוּסָה וּמְפֻזֶּרֶת בְּכָל פִּנוֹת הַחֶדֶר, מְנֻתַּחַת / בְּמַבָּע חוֹדֵר, ...
יפה בגשם

יָפָה בַּגֶּשֶׁם, חוֹמֶקֶת מִטִּפּוֹת שָׁמַיִם, / מַגִּישָׁה לְעַצְמָהּ מַתְּנַת לִטּוּפִים / שֶׁאִישׁ, פְּרָט לְשַׂר הַחֹרֶף, / לֹא יָכוֹל לָתֵת לָהּ / אֶת אֵלֶּה הַכִּסּוּפִים.
על ספסל בטשרניחובסקי

עַל סַפְסָל בִּטְשֶׁרְנִיחוֹבְסְקִי, / אוֹר מִתְאַבֵּד אֶל קוּפֵי הַנֶּפֶשׁ, / נִשְׁזָר לְתוֹכָם בַּעֲבוֹתוֹת שֶׁל / אֵין בְּרֵרָה, / מַכְרִיחַ עוֹבְרֵי אֹרַח לִדְרֹךְ עַל הַדֶּרֶךְ / שֶׁבֵּין חִדּוּד הַסַּפְסָל לְבֹהַק חַלּוֹן הָרַאֲוָה.
רומנטיקה תל-אביבית

המשורר היקר והנפלא אבי אליאס (ז"ל) כותב על ספרי "על ספסל בטשרניחובסקי". ואלו מלים חמות!
כתבה-ראיון על המשורר ועל הספר "על ספסל בטשרניחובסקי" / שושנה ויג

ולמה אני כותבת על רענן בן טובים, על בטוח זה בגלל הבחור הזה, שיודע לקרוא שירה בקול בפני קהל. עד כדי כך התרגשתי מקולו, מן הקצב ומן המצלול. האם די בכך? ממש לא. אני אוהבת את שירתו בשל הנועזות שבה, בשל האמירה החדה. וצריך לומר שרענן אינו נזהר בלשונו אלא מחדד אותה ומבקיע במילותיו עד לליבו של הקורא
ראיון עם המשורר רענן בן-טובים שהתפרסם בכתב העת לשירה פסיפס

כתב העת לשירה פסיפס ערך שיחה עם המשורר רענן בן-טובים לרגל הוצאת ספרו "על ספסל בטשרניחובסקי". הראיון התפרסם בגליון מספר 80, חורף תשע"א.
פרופ' שלמה גיורא שוהם על הספר

פרופ' שלמה גיורא שוהם, חבר מועצת עתון 77, מתוך ההקדמה שכתב לספר השירה של המשורר רענן בן-טובים.
דבר ההוצאה על המשורר ועל הספר

הוצאת עקד על המשורר ועל הספר "על ספסל בטשרניחובסקי", בעריכתו של איתמר יעוז-קסט, כפי שמופיע בכריכתו האחורית של הספר.
שירים מתוך הספר   |  כתבות על הספר ועל המשורר
הבל

שלושה שירים מתוך בבל בכתב העת לשירה פסיפס

פסיפס, גליון 89, חורף תשע"ב 2012
שנת האנשים הישרים

החייאה

אות מתה

רשות הצעקה - דיבורים על מהפכה

בקיץ 2011 דיברו על מהפכה, אבל זו היתה מחאה חברתית עזה שלא גלשה לתחום המרי האזרחי. בקיץ 2012 איבד השלטון את עשתונותיו ושיסה משטרה בורה ואלימה במפגינים, שזעמו על שהדמוקרטיה חומקת מבין אצבעותיהם ומאבדת עצמה לדעת. ביום חמישי האחרון 28.06.12 התכנסו משוררים ומשוררות בבית הסופר בתל-אביב ונפתח מיקרופון לשירת מחאה בשם "רשות הצעקה". בחרתי לקרוא שיר שכתבתי בקיץ שעבר, המזהיר מפני תוצאותיו של עיוורון משני הכיוונים. קראנו שם את קול ההמון במלים שיודעות לצעוק, גם כשהן נאמרות בשקט. כדאי שהשלטון יקרא ויפנים - כל שהוא צריך זה להקשיב ואז לעשות בהתאם לרחשי בטנה של החברה. ההפך מלשלח קלגסים לתוכה.
22:13 (29/06/12) רענן בן טובים
הכל כלול

שיר מחאת הדיור והכרה בכך שהגיע הזמן ואנחנו יכולים לשכתב את ההסכם החברתי כשהוא חורג מגבולות ההסכמה של הפרטים בחברה. זו הכרה חשובה. חשובה מאין כמוה בהתגבשותה של חברה.
03:12 (02/08/11) רענן בן טובים
פרפרים

אפטר ריב

עדכונים לפרויקט מעוף המלים הנודדות - את התגובות לפרויקט הוסיפו כאן!

הפרויקט יצא לדרך! כאן יופיעו עדכונים להעברת הספר. כאן זה גם המקום להוסיף הגיגים משלכם אודות הפרויקט, התרשמויות, תגובות ועוד דברים שקשורים לפרויקט. הכניסה חופשית, צריך רק להקליק. אם חתמתם בספר אתם יכולים (רצוי מאוד ואפילו חייבים) לחתום גם כאן. פשוט להוסיף תגובה ואפשר בהחלט לצלם את ההעברה או את הספר החתום ולהעלות את צילומים).
פרויקט מעוף המלים הנודדות

המלים פורשות כנפיים ויוצאות לנדוד. מה? מי? מו? כנסו, זה ממש מעבר לפינה.
אל תתנו להם לרסן לכם ת'ניצוצות

העבודה "הדרך THE WALK" מציבה בפני הצופה אירועים משמעותיים מקיץ 2012 ולצידם שירה מחאתית-פוליטית, הניצבת בצד הדימויים ויוצרת ביניהם סינרגיה. תערוכת השירה והאמנות "בחיפוש אחר הא-" שהוצגה בחיפה ובתל-אביב בספטמבר עד דצמבר 2012.
גלריה - Gallery - Click to enter Pics site

To the Pics site click here http://www.wix.com/raananbt/ar tphotography
התגלות REVELATION

סדרת צילומי נושא מתוך תערוכת תפילה וחלום A Theme Series of Photographs from Prayer & Dream Exhibition
מעבר חציה CrossWalk

מעבר חציה, 2010, צילום מתוך תערוכה, מתחם התחנה, תל-אביב CrossWalk, photograph, 2010, exhibition, Tel-Aviv
השירה נשארת בחוץ!

מיצג שירה בככר רבין במסגרת שבוע הספר, יוני 2012 - צפו בסרטון המיצג
מאה אלף משוררים למען שינוי

יולי 2011

היום, שלישי, 19 יולי 2011 בשעה 18:30 בשדרת האוהלים שברוטשילד, נתכנס במאהל שדרות רוטשילד מול הבימה, במסגרת אירוע השירה של יודית שחר וגרילה תרבות בשיתוף מחאת הנדל''ן: לכל אחת ואחד מגיעה פיסה על האדמה - משוררים קוראים שירת מחאה ומזדהים עם המאבק לדיור בהישג יד ולתמחור הגיוני יותר של החיים (לפחות בחשבון הכספי). גם אני אהיה שם ואקרא שיר שלי. בואו להיות איתנו ולהשמיע גם את קולכם.
שלושה בסירה/שירה אחת - ערב שירה בנתניה, ושבוע הספר האלטרנטיבי של אוניברסיטת תל-אביב.
סֶמִי

לסמי, שזכה לארבע שנים טובות לאחר התעללות קשה, ועכשיו, בעמידת אלפא, משקיף ממרומי הקרחון שבמרחבי הקרח הנצחיים וקורא אל הרוח: אאווווּוּוּ !