משורר ועוד כמה דברים A Poet & some
  http://www.raananbt.022.co.il
רענן בן-טובים
יום א', יד’ בתשרי תשע”ט
    דף הבית  |  יצירת קשר  |  אודות  |  לרכישת ספרים  |  הצטרף לרשימת תפוצה ועדכונים  
מה שחלק מהרופאים שכחו - היפוקרטס מזכיר
העבודה "הדרך THE WALK" מציבה בפני הצופה אירועים משמעותיים מקיץ 2012 ולצידם שירה מחאתית-פוליטית, הניצבת בצד הדימויים ויוצרת ביניהם סינרגיה. תערוכת השירה והאמנות "בחיפוש אחר הא-" שהוצגה בחיפה ובתל-אביב בספטמבר עד דצמבר 2012.
04:30 (25/06/12) רענן בן טובים
מישהו כאן במדינה איבד את הצפון ואלה לא אזרחיה. אנחנו אזרחים שומרי חוק, עובדים במשך היום או הלילה, מגדלים את ילדינו, משלמים מסים, משרתים בצבא, מצטופפים תחת שמיכת הגזרות של ההווה מתוך אמונה בעתיד טוב יותר, ואף פעם לא לומדים מהעבר. הקשת הזו, שאנחנו רואים בשנים האחרונות, ובקיץ הזה בפרט, לא מגיעה אחרי הגשם. זו קשת חומצית ויש לה ריח חריף של שתן. כנראה שלא היינו ברורים בקיץ 2011. עכשיו, אחרי הקזת הדם הראשונה של משטרה מבוהלת ושלטון שאיבד את הצפון, כנראה שאנחנו צריכים להיות ברורים הרבה יותר. אני לא בעד אלימות, אבל כנראה שאתם, שם למעלה במגדל השן, כן. הבינו, אנחנו לא הולכים לשום מקום, תראו אותנו – אנחנו כאן כדי לחיות.
12:58 (29/07/11) רענן בן טובים
"אתם הצעירים" הם אנשים עם משפחות, שרואים איך חלום הדיור נגוז למול הצורך לכלכל את עצמם ומשפחתם, לנוכח מחירי המזון המטורפים במדינה ולמול פערי השכר הבלתי אפשריים. מאמר שפורסם ב- NEWS1.
00:14 (08/05/11) רענן בן טובים
באוקטובר 2009 שודרה קלטת השבי של החייל החטוף גלעד שליט. למחרת השידור התהדרו כותרות החדשות בעתונים ובאינטרנט במכתמים מילוליים חדשים "פסטיבל הקלטת" ו"פסטיבל גלעד", לצד ביטויי חמלה אודות חייל חטוף הנרקב בשבי חמאס. מספר ימים קודם לכן, כתבתי פמפלט, שיר מחאה פולמוסי, אודות ההתנהלות הקשה בעיניי בענין זה. קראתי לו - כמה מקאברי - "פסטיבל גלעד".
19:24 (23/12/10) רענן בן טובים
המדינה ישראל. השעה 11:00 בבוקרו של יום חמישי, 2 בדצמבר 2010. קיר אש מכלה את כל שעומד בדרכו ברכס הכרמל. האש תמשיך ותשתולל במשך מספר ימים עד לכיבויה והשארת אדמה חרוכה, מתריסה כנגד מאמצי המאסף להדביר את חרבה הלוהבת. עתה, במדינה שקברניטיה מנסים לכבות את שריפות האתמול במקום לשאת עיניים נבונות אל עבר המחר, בשקט המשתרר, מי ישמע קול זעקה?
לקט פרסומים, ועדכון אודות פרסומים, אזכורים ושאר ירקות
"על ספסל בטשרניחובסקי", ספר שיריי, שיצא לאור בהוצאת עקד ובעריכת איתמר יעוז-קסט, נושם את אויר העולם ואויר העולם נושמו בחזרה. השיר "עד סוף הזמן" מופיע על גב הספר וגם כאן. ואלו מהדברים שנכתבו על הספר, עד כה.
16:33 (03/07/12) רענן בן טובים
[אזהרה: מספרים לי שרבים וטובים (וביניהם גם האבירים שאומרים ני) נכנסו לכאן, ובדומה לפרדס לא יצאו כמות שבאו. אז - לשיקולכם]
קרא עוד...
בְּיוֹם חוֹרֶף גָּרוּעַ בִּמְיֻחָד,/ כְּשֶׁאַתְּ לֹא תִּהְיִי כָּאן לְהַחֲזִיק אֶת צַמְרוֹת הָעֵצִים...
תֵּל-אָבִיב מְחַלֶּקֶת אֶת עַצְמָהּ לָדַעַת. חֲדָרִים / בְּתוֹךְ דִּירוֹת. דִּירוֹת בְּתוֹךְ חֲדָרִים. אֲנָשִׁים / נִדְחָסִים לְתוֹךְ כּוּכִים, נֶאֱנָקִים / וְנִשְׁאָרִים. + וידאו הקראת השיר במאהל המחאה בשד' רוטשילד.
יָדִי קְפוּאָה בְּמַגָּעָהּ עַל חָזֵךְ / הַלַּיְלָה. / הַיָּד שֶׁלִּי, שֶׁהִתְחַמְּמָה שָׁם פְּעָמִים רַבּוֹת, / קְפוּאָה עַתָּה. / יָד זָרָה חוֹלֶפֶת עַל גַּבֵּךְ, וְאַתְּ גּוֹנַחַת מִכְּאֵב מְקוֹמִי. / הַזֹּהַר צְפוֹנִי וְהוּא כָּחֹל כַּנִּדְרָשׁ, וְהוּא זָר / לָךְ / כְּיָדִי.
וּבְכָל זֹאת: הִנֵּה אַתְּ / גְּרוּסָה וּמְפֻזֶּרֶת בְּכָל פִּנוֹת הַחֶדֶר, מְנֻתַּחַת / בְּמַבָּע חוֹדֵר, ...
יָפָה בַּגֶּשֶׁם, חוֹמֶקֶת מִטִּפּוֹת שָׁמַיִם, / מַגִּישָׁה לְעַצְמָהּ מַתְּנַת לִטּוּפִים / שֶׁאִישׁ, פְּרָט לְשַׂר הַחֹרֶף, / לֹא יָכוֹל לָתֵת לָהּ / אֶת אֵלֶּה הַכִּסּוּפִים.
עַל סַפְסָל בִּטְשֶׁרְנִיחוֹבְסְקִי, / אוֹר מִתְאַבֵּד אֶל קוּפֵי הַנֶּפֶשׁ, / נִשְׁזָר לְתוֹכָם בַּעֲבוֹתוֹת שֶׁל / אֵין בְּרֵרָה, / מַכְרִיחַ עוֹבְרֵי אֹרַח לִדְרֹךְ עַל הַדֶּרֶךְ / שֶׁבֵּין חִדּוּד הַסַּפְסָל לְבֹהַק חַלּוֹן הָרַאֲוָה.
המשורר היקר והנפלא אבי אליאס (ז"ל) כותב על ספרי "על ספסל בטשרניחובסקי". ואלו מלים חמות!
ולמה אני כותבת על רענן בן טובים, על בטוח זה בגלל הבחור הזה, שיודע לקרוא שירה בקול בפני קהל. עד כדי כך התרגשתי מקולו, מן הקצב ומן המצלול. האם די בכך? ממש לא. אני אוהבת את שירתו בשל הנועזות שבה, בשל האמירה החדה. וצריך לומר שרענן אינו נזהר בלשונו אלא מחדד אותה ומבקיע במילותיו עד לליבו של הקורא
כתב העת לשירה פסיפס ערך שיחה עם המשורר רענן בן-טובים לרגל הוצאת ספרו "על ספסל בטשרניחובסקי". הראיון התפרסם בגליון מספר 80, חורף תשע"א.
פרופ' שלמה גיורא שוהם, חבר מועצת עתון 77, מתוך ההקדמה שכתב לספר השירה של המשורר רענן בן-טובים.
הוצאת עקד על המשורר ועל הספר "על ספסל בטשרניחובסקי", בעריכתו של איתמר יעוז-קסט, כפי שמופיע בכריכתו האחורית של הספר.
שירים מתוך הספר   |  כתבות על הספר ועל המשורר
פסיפס, גליון 89, חורף תשע"ב 2012
22:13 (29/06/12) רענן בן טובים
בקיץ 2011 דיברו על מהפכה, אבל זו היתה מחאה חברתית עזה שלא גלשה לתחום המרי האזרחי. בקיץ 2012 איבד השלטון את עשתונותיו ושיסה משטרה בורה ואלימה במפגינים, שזעמו על שהדמוקרטיה חומקת מבין אצבעותיהם ומאבדת עצמה לדעת. ביום חמישי האחרון 28.06.12 התכנסו משוררים ומשוררות בבית הסופר בתל-אביב ונפתח מיקרופון לשירת מחאה בשם "רשות הצעקה". בחרתי לקרוא שיר שכתבתי בקיץ שעבר, המזהיר מפני תוצאותיו של עיוורון משני הכיוונים. קראנו שם את קול ההמון במלים שיודעות לצעוק, גם כשהן נאמרות בשקט. כדאי שהשלטון יקרא ויפנים - כל שהוא צריך זה להקשיב ואז לעשות בהתאם לרחשי בטנה של החברה. ההפך מלשלח קלגסים לתוכה.
03:12 (02/08/11) רענן בן טובים
שיר מחאת הדיור והכרה בכך שהגיע הזמן ואנחנו יכולים לשכתב את ההסכם החברתי כשהוא חורג מגבולות ההסכמה של הפרטים בחברה. זו הכרה חשובה. חשובה מאין כמוה בהתגבשותה של חברה.
הפרויקט יצא לדרך! כאן יופיעו עדכונים להעברת הספר. כאן זה גם המקום להוסיף הגיגים משלכם אודות הפרויקט, התרשמויות, תגובות ועוד דברים שקשורים לפרויקט. הכניסה חופשית, צריך רק להקליק. אם חתמתם בספר אתם יכולים (רצוי מאוד ואפילו חייבים) לחתום גם כאן. פשוט להוסיף תגובה ואפשר בהחלט לצלם את ההעברה או את הספר החתום ולהעלות את צילומים).
המלים פורשות כנפיים ויוצאות לנדוד. מה? מי? מו? כנסו, זה ממש מעבר לפינה.
העבודה "הדרך THE WALK" מציבה בפני הצופה אירועים משמעותיים מקיץ 2012 ולצידם שירה מחאתית-פוליטית, הניצבת בצד הדימויים ויוצרת ביניהם סינרגיה. תערוכת השירה והאמנות "בחיפוש אחר הא-" שהוצגה בחיפה ובתל-אביב בספטמבר עד דצמבר 2012.
To the Pics site click here http://www.wix.com/raananbt/ar tphotography
סדרת צילומי נושא מתוך תערוכת תפילה וחלום A Theme Series of Photographs from Prayer & Dream Exhibition
מעבר חציה, 2010, צילום מתוך תערוכה, מתחם התחנה, תל-אביב CrossWalk, photograph, 2010, exhibition, Tel-Aviv
מיצג שירה בככר רבין במסגרת שבוע הספר, יוני 2012 - צפו בסרטון המיצג
היום, שלישי, 19 יולי 2011 בשעה 18:30 בשדרת האוהלים שברוטשילד, נתכנס במאהל שדרות רוטשילד מול הבימה, במסגרת אירוע השירה של יודית שחר וגרילה תרבות בשיתוף מחאת הנדל''ן: לכל אחת ואחד מגיעה פיסה על האדמה - משוררים קוראים שירת מחאה ומזדהים עם המאבק לדיור בהישג יד ולתמחור הגיוני יותר של החיים (לפחות בחשבון הכספי). גם אני אהיה שם ואקרא שיר שלי. בואו להיות איתנו ולהשמיע גם את קולכם.
שלושה בסירה/שירה אחת - ערב שירה בנתניה, ושבוע הספר האלטרנטיבי של אוניברסיטת תל-אביב.
לסמי, שזכה לארבע שנים טובות לאחר התעללות קשה, ועכשיו, בעמידת אלפא, משקיף ממרומי הקרחון שבמרחבי הקרח הנצחיים וקורא אל הרוח: אאווווּוּוּ !
הרהורי רוח - הרהורים אודות חברה
חדשות ופרסומים
ספר שירה - על ספסל בטשרניחובסקי (ביכורים)
ספר שירה חדש - בבל
שירים חדשים
פרויקט מעוף המלים הנודדות
צילומים Photographs
Photographs - web site
ארועים
גלריה
הפרעה - כתב עת לאמירה עכשווית